Jóllét Forrás

találkozási tér

Az önazonos gyermek

Az önazonosság számomra az, amikor aszerint élek, cselekszem, hogy harmóniában vagyok a valódi önmagammal. Hogy mi lehet a valódi önmagam, a Belülről fakadó szabadság címmel írtam erről bővebben. Azt gondolom, a felnőtteknél önazonosságban élni, más szóval küldetésbe kerülni vagy belső (mag)forrásából cselekedni annyival nehezebb, hogy ahhoz először sok mindent el kell engedni, lebontani önmagunkban, ami ezt a belső kapcsolódást akadályozza. A gyerekek annyival szerencsésebbek, hogy úgymond tiszta lappal érkeznek a világba, mondhatni tiszta kapcsolódásban vannak, vagyis az önazonosságukban születnek, azt nem visszaszerezniük szükséges, mint a felnőtteknek, hanem "csak" megőrizni.
De mi a

Tematikus csoportok és a helyi közösségek

Meglátásom szerint úgy tud kialakulni az új világ társadalmi szövete, ha az emberek magforrás közösségekbe szerveződnek, mert az ilyen közösségek tudnak valódi módon kapcsolódni és együttműködni egymással.
A magforrás közösségeket működésük alapján kétfélének látom: - Lehetnek tematikus csoportok, ahol a csoport tagjai az új világ építésében annak valamilyen területe köré szerveződnek. Ilyen területek lehetnek az élelem megtermelése, az egészség megőrzése és a gyógyulás, a gyerekek tanulása,  a lakhelyek létrehozása és karbantartása, használati eszközök létrehozása és karbantartása, és így tovább. A csoportban az adott téma kibontását végzik, keresik a megoldásokat, összegyűjtik a fellel

Szabad gyerek tanulóközösségek

Mikor a gyerekekre gondolok, hogy az új világban milyen környezetben lenne a legjobb felnőniük, nevelkedniük, akkor az van bennem, hogy abban a világban, amelyben mi felnőttek kiteljesedettnek és  szabadnak érezzük magunkat, az lesz lehető legjobb a gyermekeink számára is. Abban a környezetben amiben mi jól vagyunk, abban a gyerekeknek is jó. Ennek tükrében nem az a kérdés, hogy milyen a jövő iskolája, hanem az, hogy milyen a jövő társadalma. Ha jó tanulókörnyezetet szeretnék a gyermekem számára, akkor azon érdemes elgondolkodni, hogyan tudok egy helyi közösség szervezésében részt venni. Olyan kérdések merülnek fel, hogy az a helyi közösség milyen elvek mentén működik, abban megtalálom-e a h

Magforrás közösségek

Sok olyan közösség van, amelyik valamilyen jó ügy érdekében tevékenykedik. Nagyon jó, hogy ilyenek vannak. Magam is több ilyen közösségi kezdeményezésben résztvettem. A jó ügy mögé azért álltam be, mert úgy éreztem, hogy előrébb viszi a világot és magam számára is elégedettséget hoz. Másrészt a tapasztalatom az volt, hogy ezek a közösségi kezdeményezések nem tudnak kellően csirái lenni egy társadalmi változásnak, másrészt nem tudnak egymáshoz olyan minőségben összekapcsolódni, hogy ezáltal megteremtsenek egy társadalmi alternatívát a mostani helyett.Hogy miért történik ez így, valahol ugyanoda vezethető vissza, mint az a felismerés, hogy attól, hogy egy jó ügyet szolgálok, nem biztos, hogy m

Belülről fakadó szabadság

Fiatal korom óta keresem az életemben azt az érzést, amit szabadságnak vagy a kiteljesedésnek lehet nevezni. Tradicionális, vallásos családi környezetben nőttem fel egy erdélyi kisvárosban. Ebben a zárt közegben mindig feszegettek mély, a létezéssel kapcsolatos kérdések, de számomra kielégítő válaszokat nem kaptam. Mikor a huszas éveimben Budapestre költöztem, egyszerre kitárulkozott előttem a világ, sok mindennel találkoztam, ami eddig ismeretlen volt számomra. De ezek az új minták/szemléletek színes repertoárjával való találkozás azzal is járt, hogy néhány év intenzív beszippantás után megálltam, hogy önmagamban egyetlen belső igazsággá tudjam mindezeket sűríteni.

Az így megszületett

Mindig az eredeti tiszta célok mentén

Jó tudatában lenni mindig, hogy mi az aktuális motivációnk, ami irányítja a cselekedeteinket, hogy ne térjünk le az eredeti célról. Például ha szeretném megajándékozni az embereket különleges élményekkel az ételeken és a megteremtett miliőn keresztül, akkor ebből kiindulva ésszerű lépés, hogyha létrehozok egy éttermet. Ez így rendben is van. De ha az étterem megnyitása után hatalmas plakátokon hirdetem az éttermet, az eredeti motiváció sérül,  mivel ez esetben a hangsúly áttevődik arra, hogy minél több ember térjen be az étterembe, és az eredeti célom más részei elhomályosulnak.
Az én esetemben a Társadalmi Jóllét Portált azért kezdtem el fejleszteni, mert szeretnék tenni azért, hogy azok

A társadalmi változás szintjei

Véleményem szerint az új, együtműködő, szeretet alapú társadalom kialakulásához három szinten szükséges a változás: egyéni, közösségi (helyi) és össztársadalmi (térség, ország) szinten.
Belső szabadsággal rendelkező, önvezérelt, de az egójukon túltekinteni tudó egyének tudnak erős, együttműködő közösségeket alkotni. Igazi társadalmi változások pedig az erős helyi közösségek hálózatos együttműködésén keresztül lehetséges.
Ennek alapján azt gondolom, hogy ezen a három szinten kell segíteni a folyamatokat, ami afelé hat, hogy ezek a változások megtörténjenek. Ebben az információ technológiának is lehet szerepe, de csak olyan szinten és mértékben, ami segít az önmagunkra találásban és a közö